Lokace
Praha 6, Česká republika
Typologie
Stavby pro cestovní ruch a veřejné stravování
Realizace
2019
Autor
Stanislav Fiala, FIALA + NĚMEC
Generální dodavatel
HINTON
Investor
Hostinec Hanspaulka
web
www.umateje1.cz
kontakt
rezervace@umateje1.cz, +420 602 154 868

"Honza Fidler mě oslovil, že je tady pěkný prostor, ať se na něj přijedu podívat, protože jsem mu říkal o mém záměru, že bych chtěl českou kuchyni a že bych ještě k tomu chtěl mít nějakou malou místnost, kde si budu blbnout se svým vařením, kde by to ještě bylo o trochu něčem jiném. On totiž za mnou chodil se Standou Fialou a Honzou Kubíčkem už do Le Terroir a pak do Grand Cru a z takové pozice hosta a šéfkuchaře se z nás stali přátelé. Vídali jsme se víc a víc a dobře jsme se poznali, sedli jsme si lidsky. To je hodně důležité, když se dělá nějaký takovýto projekt, ta hospoda je nejen moje, ale také dalších padesáti lidí. Tak si musí lidi sednout a musí jet na stejné notě. A to, myslím, zafungovalo velice dobře."

/ Jan Punčochář, šéfkuchař U Matěje

U Matěje

ROZSAH PROJEKTU

90 míst přízemí, 70 míst 1. podlaží, 12 míst Stůl Jana Punčocháře, venkovní posezení

Současný Hendlův dvůr je přestavěný na bytový komplex, v rámci rekonstrukce byl však zachován objekt původního hostince, který si Jan Punčochář a skupina přátel Jana Fidlera dlouhodobě pronajali.

Pod vedením architekta Stanislava Fialy zde vznikla současná hospoda U Matěje, jež v interiérovém řešení působí moderně, a přesto navazuje na historii místa.

Gastronomický koncept Jana Punčocháře je postaven na české a česko-rakouské kuchyni, na čepu je Plzeňský Prazdroj. V tradiční pražské vilové čtvrti Hanspaulka, která vznikla ve 20. letech 20. století, se tak nachází hospoda plná odkazů na tradici, přitom je výsostně současná.

 

HISTORIE

Hospoda U Matěje přímo navazuje pod vedením jednoho z nejvýraznějších současných českých šéfkuchařů Jana Punčocháře na řadu tradic.

Nachází se v tak zvaném Hendlově dvoře, na místě staré šárecké krčmy z 16. století (dokladované od roku 1551). V r. 1880 zde Antonín Hendl založil hostinec, který byl oblíben i ve 21.století a v posledních letech měl jméno U Matěje.