Lokace
Praha 1, Česká republika
Typologie
Stavby pro cestovní ruch a veřejné stravování
Realizace
2019
Autor
Stanislav Fiala, FIALA + NĚMEC
Generální dodavatel
HINTON
Investor
Red Castle Hospitality Group; SEBRE
web
cervenyjelen.cz
Kontakt
cervenyjelen@cervenyjelen.cz, +420 735 123 647

"Červený jelen není jeden z mnoha projektů, je to opravdu ten nejlepší projekt, na kterém jsem kdy v životě dělal. Zažil jsem, a skutečně hodně mě obohatila, každodenní genialita Stanislava Fialy i projektová a stavební profesionalita týmu SEBRE a HINTON . K tomu TOP světové konceptové gastronomické know-how německé Food Experts Group s Patrikem Jarošem a dynamika týmu Hospodska. Od myšlenky do otevření 11 měsíců. Neskutečné! Jsem moc rád a vážím si toho, že jsem toho součástí. Hodnoty, kvalita, poctivost, pracovitost a nadšení. To je to, co definuje moderní byznys."

/ Luboš Kastner, spolumajitel Červeného Jelena

Červený Jelen

ROZSAH PROJEKTU

hospoda s kapacitou 700 míst, 4 patra, 12 pivních tanků, 5 salonků

Červený Jelen je hospoda umístěná v původním bankovním trezoru, bankovní hale a prostoru Piano Nobile, kde historicky sídlilo vedení Anglicko-československé banky, pro které budovu ve 20. letech 20. století navrhl slavný český architekt Josef Gočár.

Původní banka se nachází v Hybernské ulici v centru Prahy a je postavena na místě barokního Sweets-Spockovského paláce. Současný architektonický koncept Stanislava Fialy pracuje s odkazy na kubismus, který Gočára proslavil. Díky kubisticky tvarovanému průřezu ve stropu původního bankovního trezoru došlo k otevřenému propojení všech pater, skrz které prochází tanková věž s 12 měděnými tanky osazenými na kolejích odhalených při rekonstrukci.

O kvalitní jídlo se stará tým pod vedením šéfkuchařů Patrika Jaroše a Marka Fichtnera.

Odkazy na hraběte Šporka, původního majitele paláce, zakladatele českého myslivectví a donátora umění, lze nalézt nejen v samotném názvu hospody, ale také v červených jelenech sochaře Gabriela, kteří provází hosty uličkou svatého Huberta, či interiérových malbách malíře Patrika Hábla, červených parožích od pasíře Josefa Ryšlavého a v dalších detailech po celém paláci Špork.

Historie

PROMĚNY MÍSTA

17.století
Původní Swéerts-Sporckův palác byl komplex dvou budov s hlavními průčelími v ulici Hybernská a zadními trakty obrácenými do ulice V Celnici. Levá dvoupatrová budova (Hybernská 3) byla vybudována v letech 1694-1699 podle návrhu Jeana-Baptiste Matheye.
 
18.století
V roce 1783 byla levá budova přestavěna Antonínem Haffeneckerem ve stylu klasicismu. Pravá klasicistní jednopatrová budova (Hybernská 5) byla podle návrhu Ignáce Jana Nepomuka Palliardiho přistavěna v roce 1790. Společnou výtvarnou podobu dostaly obě budovy díky sochařské a štukatérské výzdobě slavného českého sochaře Ignáce Františka Platzera.

20. století
V roce 1923 nechala Anglo-československá banka, která budovy zakoupila na počátku 20.století, postavit dvě nová administrativní křídla podle návrhu Karla Jarraye. Ještě v témže roce se začala realizovat hlavní budova (Hybernská 5) včetně bankovní haly a trezoru podle návrhu slavného architekta Josefa Gočára. Ten z původní budovy zanechal pouze klasicistní fasádu a za ní ve stylu konstruktivismu vybudoval novostavbu výrazně převyšující bývalý palác, kterou zakončil dynamicky tvarovaným průčelím. Stavba byla dokončena roku 1925.
Banka o nemovitosti přišla vlivem druhé světové války. V objektu v době protektorátu sídlilo Gestapo.

V roce 1948 budovy znárodnili komunisté, kteří si v nich zřídili svůj místní sekretariát.

V květnu 1958 získal soubor budov památkovou ochranu. V následujících desetiletích domy vlastnily různé instituce, které vesměs velmi necitlivě upravovaly interiéry domů. 

21. století 
V roce 2008 začaly České dráhy nabízet soubor budov v Hybernská 5 v opakovaných dražbách. V roce 2011 v pořadí 6. dražbě soubor budov zakoupil Petr Němec.  

V roce 2019 byla v bývalých prostorách bankovní haly a trezoru otevřena hospoda Červený Jelen a tím se dá rekonstrukce a do značné míry konverze paláce Špork považovat za dokončenou.  

V roce 2019 společnost SEBRE prodala ŠPORK investiční společnosti Generali Real Estate Fund CEE