Lokace
Praha 1, Česká republika
Typologie
Stavby pro cestovní ruch a veřejné stravování
Realizace
2019
Autor
Stanislav Fiala, FIALA + NĚMEC
Generální dodavatel
HINTON
Investor
Red Castle Hospitality Group; SEBRE
web
cervenyjelen.cz
Kontakt
cervenyjelen@cervenyjelen.cz, +420 735 123 647

"Červený jelen není jeden z mnoha projektů, je to opravdu ten nejlepší projekt, na kterém jsem kdy v životě dělal. Zažil jsem, a skutečně hodně mě obohatila, každodenní genialita Stanislava Fialy i projektová a stavební profesionalita týmu SEBRE a HINTON . K tomu TOP světové konceptové gastronomické know-how německé Food Experts Group s Patrikem Jarošem a dynamika týmu Hospodska. Od myšlenky do otevření 11 měsíců. Neskutečné! Jsem moc rád a vážím si toho, že jsem toho součástí. Hodnoty, kvalita, poctivost, pracovitost a nadšení. To je to, co definuje moderní byznys."

/ Luboš Kastner, spolumajitel Červeného Jelena

Červený Jelen

ROZSAH PROJEKTU

hospoda s kapacitou 700 míst, 4 patra, 12 pivních tanků, 5 salonků

Červený Jelen je hospoda umístěná v původním bankovním trezoru, bankovní hale a prostoru Piano Nobile, kde historicky sídlilo vedení Anglicko-československé banky, pro které budovu ve 20. letech 20. století navrhl slavný český architekt Josef Gočár.

Původní banka se nachází v Hybernské ulici v centru Prahy a je postavena na místě barokního Swéerts-Sporckovského paláce. Současný architektonický koncept Stanislava Fialy pracuje s odkazy na kubismus, který Gočára proslavil. Díky kubisticky tvarovanému průřezu ve stropu původního bankovního trezoru došlo k otevřenému propojení všech pater, skrz které prochází tanková věž s 12 měděnými tanky osazenými na kolejích odhalených při rekonstrukci.

O kvalitní jídlo se stará tým pod vedením šéfkuchařů Patrika Jaroše a Marka Fichtnera.

Odkazy na hraběte Šporka, původního majitele paláce, zakladatele českého myslivectví a donátora umění, lze nalézt nejen v samotném názvu hospody, ale také v červených jelenech sochaře Gabriela, kteří provází hosty uličkou svatého Huberta, či interiérových malbách malíře Patrika Hábla, červených parožích od pasíře Josefa Ryšlavého a v dalších detailech po celém paláci Špork.

Historie

PROMĚNY MÍSTA

20. století
Anglo-Československá banka z původních budov ze 17. století zanechala pouze část hlavní budovy. V roce 1923 zadala postavit dvě nová administrativní křídla podle návrhu architekta Karla Jarraye. Ještě v témže roce se začala realizovat hlavní budova (Hybernská 5) včetně bankovní haly a trezoru podle návrhu modernisty Josefa Gočára. Ten zásadně budovu přestavěl, z původní budovy zanechal pouze klasicistní fasádu a za ní ve stylu konstruktivismu vybudoval novostavbu výrazně převyšující bývalý palác, kterou zakončil dynamicky tvarovaným průčelím – dodnes dominantu budovy. Stavba byla dokončena roku 1925. Pro banku a její návštěvníky se stala dominantou bankovní hala s klenutým stropem ze sklobetonu. 
Banka o nemovitosti přišla vlivem druhé světové války. V objektu v době protektorátu sídlilo Gestapo.

V roce 1948 budovy znárodnili komunisté, kteří si v nich zřídili svůj místní sekretariát.

V květnu 1958 získal soubor budov památkovou ochranu. V následujících desetiletích domy vlastnily různé instituce, které vesměs velmi necitlivě upravovaly interiéry domů. Prostory původní banky sloužily všelijak, např. jako privátní kino. Původní funkce prostorám bankovní haly a bankovního trezoru nebyly nikdy navráceny.  

21. století 
V roce 2008 začaly České dráhy nabízet soubor budov v Hybernská 5 v opakovaných dražbách. V roce 2011 v pořadí 6. dražbě soubor budov zakoupilo SEBRE.  

V roce 2019 byla v bývalých prostorách bankovní haly a trezoru otevřena hospoda Červený Jelen realizovaná podle návrhu současného českého architekta Stanislava Fialy.